Свідки Єгови в сучасному світі та Україні

Автор(и)

  • Юрій Кіреєв Center of Jehovah's Witnesses in Ukraine
  • Костянтин Бережко

DOI:

https://doi.org/10.32420/rs.2020.25.2176

Ключові слова:

Свідки Єгови, нейтралітет, тоталітарні режими, операція «Північ», державна реєстрація

Анотація

Подана стаття висвітлює історію Свідків Єгови як християнської релігії в Україні від часу виникнення на українських територіях на початку ХХ століття до сьогодення. Окремо описана відповідь Свідків на масовані спроби нацистського та радянського режимів маргіналізувати та подавити їхні релігійні прояви. Зокрема, аналізується та роз’яснюється біблійна природа та конфесійний зміст одного з основних вчень Свідків — нейтралітету, що він означає і чого він не означає для віруючих. Це дає змогу краще розуміти сучасні прояви нейтралітету представників конфесії, коли постає питання із дотриманням деяких вимог держави.

Наводяться статистичні дані зростання кількості членів конфесії протягом історії, які вказують на провал намагань репресивних машин тоталітарних урядів викорінити віровчення на підконтрольних територіях.

Вперше публікується інформація зі спогадів Свідків, які намагалися отримати державну реєстрацію у 1949 році при комуністичному режимі та реакція представників уряду на спроби віруючих бути відкритими для держави та суспільства.

Просліджується зв’язок між визнанням держави шляхом державної реєстрації та активізацією конфесійної діяльності, якою Свідки фактично спростовують міфи та ярлики, які тоталітарні режими продукували та нав’язували суспільству десятиліттями. Акцентується увага на поточній діяльності Свідків, яка дає уявлення про їхнє ставлення до українського суспільства та їхню роль у зміцненні та ствердженні християнських цінностей серед співгромадян. Аналізується їхня видавнича діяльність, праця по євангелізації, релігійні та сімейні цінності, публічні богослужіння, навчальні програми, їхня доброчинна та соціальна робота, ставлення до представників інших віросповідань.

Особливо досліджується погляд на піклування про здоров’я. Описуються засади розумного балансу, якого дотримуються Свідки, між правом на інформований вибір у лікуванні (зокрема щодо відмови від використання крові) та ставленням до життя і здоров’я як до однієї з найвищих цінностей для людини. Констатується значний внесок Свідків Єгови у розвиток альтернативних безкровних методів лікування у світовій медицині.

Оприлюднюються висновки низки релігієзнавчих наукових експертиз українських та європейських інституцій стосовно соціальної та педагогічної цінності матеріалів, які публікуються та розповсюджуються Свідками Єгови через власну періодику та офіційний онлайн ресурс.

Висвітлено активність Свідків Єгови щодо благодійної допомоги мирному населенню під час конфлікту на Донбасі. Розглядається діяльність Свідків Єгови в контексті їхнього ставлення до культури, історії та традицій народів, серед яких вони живуть. Зокрема, частиною туристичної програми для одновірців з-за кодону, які приїжджають на спільні богослужіння, конгреси, є ознайомлення із українськими пам’ятками та історичним надбанням. Друк та розповсюдження біблійних публікацій здійснюється Свідками на 14 мовах малих корінних народів на території України.

Окреслено соціальну значущість біблійного навчання, яке направлене на задоволення духовних потреб українців з вадами слуху та зору, а також тих, хто перебуває у місцях відбування покарань.

Вперше розглянуто значущі рішення вищих судів в Україні та інших країнах щодо Свідків Єгови. За останні роки у вищих вітчизняних та закордонних судах розглядалися питання військового обов’язку та права на альтернативну (невійськову) службу; відповідності конфесії вимогам надання державної дотації, гарантованої визнаним релігіям; права будувати та використовувати власні богослужбові (культові) будівлі та належної оцінки правоохоронним органами злочинів ненависті на релігійному ґрунті проти Свідків Єгови. Рішення, прийняті судами у вищезазначених справах, показують, що держави розглядають Свідків Єгови як визнану релігію, що має право на реалізацію свободи совісті та віросповідання.

Посилання

ECHR 302/02 Case of Jehovah's Witnesses of Moscow and Others v. Russia (2010).

ECHR 21477/10 Case of Religious Community of Jehovah’s Witnesses of Kryvyi Rih’s Ternivsky District v. Ukraine (2019).

ECHR 60977/14 Case of Zagubnya and Tabachkova v. Ukraine (2020).

ECHR 36046/15 Case of Migoryanu and Religious Community Jehovah’s Witnesses of the City of Izmail v. Ukraine (2020).

ECHR 47283/14 Case of Kornilova v. Ukraine (2020).

Eriksson P. and Eriksson K. Application for eligibility for Government grants under the Act (1999:932) on Support to Religious Communities. (October 24, 2019). The Government of Sweden, Ministry of Culture.

Gerwarth R. Hitler’s Hangman: The Life of Heydrich (2011). New Haven: Yale University Press.

Hoerni Prof. Bernard, former President of the French National Order of Physicians. Statement (January 31, 2007).

Ivanenko S. Opposition to Jehovah’s Witnesses in Russia. The Journal of CESNUR, vol. 4, issue 6 (2020).

Supreme Court en banc Decision 2016Do10912 [Violation of the Military Service Act] (November 1, 2018). Website of Supreme Court Library of Korea.

The Royal College of Surgeons of England. Code of Practice for the Surgical Management of Jehovah’s Witnesses (2002). London

Yearbook of Jehovah’s Witnesses (1945). Watch Tower Bible and Tract Society of New York, Inc.

Yearbook of Jehovah’s Witnesses (1992). Watch Tower Bible and Tract Society of New York, Inc.

Завантаження

Опубліковано

2020-12-08

Номер

Розділ

Статті