Свобода особистості та турбота про суспільство в дискурсі сімейних цінностей

Автор(и)

  • Тетяна Василівна Саннікова Одеська Академія неперервної освіти Одеської обласної ради http://orcid.org/0000-0002-1203-5003

DOI:

https://doi.org/10.32420/rs.2018.21.1223

Ключові слова:

Сімейні цінності, демографічна криза, трансформація сім’ї, свобода особистості, турбота

Анотація

У статті проаналізовано зсуви, які відбуваються у сучасному українському суспільстві стосовно сім’ї в юрдичному, ідеологічному та, здебільшого, аксіологічного дискурсу. Показано, що, незважаючи на швидкі зміни, українська молодь, в цілому, зберігає традиційні сімейні цінності, засновані на вічних, загальнолюдських засадах.

Вперше зауважено, що соціально-психологічний механізм трансформації сучасних змін, в першу чергу, визначається переакцентуванням у ціннісній сфері. Впливові тенденції постмодерністського світу висунули на вищу сходинку піраміди цінностей необмежену особисту свободу та задоволення, в супереч турботливості про іншого та корпоративного блага. Це змінило погляд на сім’ю, яка стала розглядатися як інститут задоволення особистих потреб у спілкуванні, забезпеченні матеріальних та сексуальних потреб, тощо. В той час, як в системі традиційних цінностей у якості вищих базових цінностей визначається турбота про інших, про ближніх, як членів сім’ї чи родини, навчаючи, таким чином, один одного піклуватися про все суспільство. Традиційна сім’я передбачає довгострокові стосунки, які формуються на взаємній любові та піклуванні в суспільному просторі.

Автор зауважує, що повернення традиційних сімейних цінностей, в яких особиста свобода кожного підкоряється турботі про іншого, формує стосунки любові, довіри та захищеності. Таким чином турбота про кожного, що є ключовою сімейною цінністю, виступає усталеним шляхом поліпшення демографічної та економічної ситуації у нашій країні.

Завантаження

Опубліковано

2018-12-21