Фактори і процес формування дитячого хрещення у християнстві ІІІ століття (за працями Орігена, Іполита Римського, Тертуліана, Кіпріяна)

Автор(и)

  • Сергій Cанніков

DOI:

https://doi.org/10.32420/2018.86.704

Ключові слова:

педо- и кредохрещення, ранні отці, Оріген, Іпполит Римський, Тертулліан, Кіпріан

Анотація

Анотація. У статті проводиться аналіз текстів донікейських Отців, які показують сприйняття ними водного хрещення. Зокрема, розглядаються праці чотирьох видатних богословів, що писали свої праці в III ст. – Орігена, Іполита Римського, Тертуліана і Кипріяна. На підставі їхніх текстів, що відбивають розуміння водного хрещення в різних регіонах Римської імперії (Грецький Схід – Олександрія, латинська Африка – Карфаген та Рим), проводиться вивчення процесу формування дитячого хрещення (педохрещення), який активно проходив у цей період.

Автор визначає фактори, що зробили значний вплив на заміну кредохрещення (хрещення дорослих по сповіданню віри) на педохрещення. Провідну роль в появі дитячого хрещення зіграли ситуації екстремального хрещення (хвороба з можливістю летального випадку та ін.), за умов якого суворі правила входження в громаду могли ігноруватися. Богословською підставою таких дій було уявлення про роль хрещення як очищення гріхів, яке поступово трансформувалося з прощення гріхів по вірі кандидата на хрещення на прощення гріхів ex opera operato. Так як в богослов’ї цієї епохи відсутнє поняття первородного гріха, то для пояснення хрещення невинних немовлят стало розвиватися орігенівське уявлення про так звану «пляму гріха»

Завантаження

Опубліковано

03.07.2018

Номер

Розділ

Статті

Як цитувати

“Фактори і процес формування дитячого хрещення у християнстві ІІІ століття (за працями Орігена, Іполита Римського, Тертуліана, Кіпріяна)” (2018) Українське Релігієзнавство, (86), pp. 20–42. doi:10.32420/2018.86.704.

Статті цього автора (цих авторів), які найбільше читають