СТАНОВЛЕННЯ СОЦІОЛОГІЇ РЕЛІГІЇ ЯК ГАЛУЗІ УКРАЇНСЬКОГО АКАДЕМІЧНОГО РЕЛІГІЄЗНАВСТВА: РЕТРОСПЕКТИВНИЙ ПОГЛЯД
DOI:
https://doi.org/10.32420/2306-3548/2024.96.02Ключові слова:
релігія, соціологія, Україна, соціологія релігії, релігійність, соціологічні дослідження, академічне релігієзнавство, відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН УкраїниАнотація
У статті на основі ретроспективного екскурсу в історію українського релігієзнавства розкриті особливості становлення соціології релігії в Україні. Показано її теоретичне й емпіричне соціологічне та релігієзнавче підґрунтя, зокрема наголошено на значенні наукових здобутків західноєвропейських учених (О. Конт, Е. Дюркгейм, Г. Спенсер, М. Вебер та інші). Встановлено, що ключову роль у формуванні соціології релігії в Україні, саме як міждисциплінарної (релігієзнавчої та соціологічної) галузі наукового знання, відіграли українські вчені (академічні релігієзнавці) та відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г.С. Сковороди Національної академії наук України. На прикладі співпраці вчених-релігієзнавців, викладачів і студентів (які набували досвіду роботи соціолога-релігієзнавця, що практикує) показано осмислення релігії як соціального феномену у тріаді «студент – викладач – учений». Визначено, що вагоме місце у процесі становлення соціології релігії в Україні посідала спеціалізована вчена рада Д 26.161.03 із захисту дисертацій на здобуття доктора (кандидата) наук за спеціальністю 09.00.11 – релігієзнавство (у галузі філософських, історичних і соціологічних наук). Виснувано, що завдяки внеску українських академічних релігієзнавців соціологія релігії утвердилася в науковому академічному просторі України.
Посилання
Бабій М. Соціологія релігії в архітектоніці релігієзнавства. Дисциплінарне релігієзнавство : колективна монографія. Українське релігієзнавство. 2009. Спецвипуск. С. 107–119.
Бучма О. Петро Косуха і Анатолій Єришев як започатківці української соціології релігії. Софія : гуманітарно-релігієзнавчий вісник. 2023. № 2 (22). С. 98–99.
Вебер М. Протестантська етика і дух капіталізму / пер. з нім. О. Погорілого. Київ : Основи, 1994.
Дудар Н. Релігійність в українському соціумі: детермінанти і характеристика сучасного стану : дис. ... канд. соціол. Наук : 09.00.11 ; Ін-т філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України. Київ, 2002. 264 с.
Дурманенко О. Релігія в контексті онтологічної безпеки особистості : дис. ... канд. соцiол. наук : 09.00.11; Волин. нац. ун-т ім. Лесі Українки. Луцьк, 2010. 236 с.
Колодний А. Феномен релігієзнавства. Київ : Інтерсервіс, 2020. 248 с.
Кисельов О. Соціологія релігії як академічна дисципліна: виклики і перспективи. URL: http://www.religion.in.ua/main/analitica/9929-sociologiya-religii-kak akademicheskaya-disciplina-vyzovy-i-perspektivy.html.
Косуха П. Про стан міжконфесійних відносин в Україні (на матеріалах соціологічних досліджень). Київ, 1993.
Академічне релігієзнавство : підручник / за наук. ред. А. Колодного. Київ : Світ знань, 2000. 862 с.
Релігієзнавчий словник / за ред. А. Колодного, Б. Лобовика. Київ : Четверта хвиля, 1996. 392 с.
Сучасна релігійна ситуація в Україні: стан, тенденції, прогнози : кол. монографія / редкол. : П. Косуха (відп. ред.) та ін. Київ : відділення релігієзнавства Інституту філософії НАН України, 320.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.