Боротьба Католицької Церкви в Хорватії за збереження сімейних цінностей

  • Галина Василівна Саган Київський університет ім,Б.Грінченка
Ключові слова: католицька церква Хорватії, традиційні сімейні цінності, статеве виховання, Стамбульська конвенція

Анотація

Анотація

Сучасні світові тенденції, які характеризуються нехтуванням традиційних сімейних цінностей актуалізували діяльність Католицької Церкви, спрямовану на збереження та популяризацію базових складових сім`ї –  дружина, чоловік, діти тощо. Активну позиція у цьому контексті зайняла в останні роки Католицька Церква Хорватії. У статті проаналізовано діяльність Католицької Церкви Хорватії, спрямовану на збереження традиційних сімейних цінностей. Особливо активну позицію Церква розгорнула упродовж останніх десяти років, коли в Хорватії розпочалася кампанія із запровадження гіперліберального  сексуального виховання в школах країни.  У дослідженні показано методи роботи Церкви з громадськістю, їх ефективність та вплив на законотворчу діяльність влади Хорватії в сфері освіти та захисту прав людини.

Показовим є те, що позицію Церкви підтримали окремі політики Хорватії. Так, лідер найбільшої та найвпливовішої опозиційної партії Хорватії «Хорватської демократичної спілки» Томіслав Карамарко розкритикував введення хорватською владою додаткових модулів у шкільний предмет «Медичне виховання», які, на його думку, не відповідають католицькій моралі,  є недемократичними і руйнівними для хорватського суспільства. До інформування хорватських громадян про небезпеки, які несе введення нових модулів у шкільний предмет «Медичне виховання» приєднався найбільші хорватські бізнес структури, зокрема, бізнес-холдинг «Agrokor», який також відомий як найбільший доброчинець Католицької Церкви в Хорватії. Зокрема «Agrokor» фінансує практично усі проекти хорватського «Карітасу» та приймає діяльну участь в усіх харитативних акціях Церкви в Хорватії, а також допомагає Католицькій Церкві у Боснії і Герцеговині та Сербії.

До боротьби за право батьків виховувати дітей відповідно до свого світогляду долучилася і найстарша та найавторитетніша хорватська культурна установа «Matica hrvatska» (Матиця Хорватська), один із часописів  «Vijenac» (Вінок) якої присвячений проблематиці нав’язування колишніми комуністами та їхніми ідейними спадкоємцями гіперліберального виховання у хорватських школах. Як зазначають політичні оглядачі, активне включення у конфлікт з одного боку найстаршої та найавторитетнішої культурної установи хорватського народу, а з іншого ветеранських спілок і товариств, які завжди відзначалися радикальністю, свідчить про серйозну радикалізацію хорватського суспільства, яка спровокована недемократичною поведінкою влади

 Успіхи Католицької Церкви Хорватії є досить дієвими, оскільки громадяни визнають Церкву як одну із трьох інституцій поряд зі сім’єю і школою, які, на їх думку,  відіграють важливу роль у вихованні дітей, прищепленні в них сімейних традицій і цінностей. Церква зазначає, що її особливим завданням є те, щоб через релігійну освіту прищеплювати цінності, які необхідні для функціонування сучасного суспільства. У цьому Церква є корисна не тільки сім'ям, але і суспільству в цілому, завжди залишаючись у відповідності зі своєю основною місією: проголошувати Добру Новину всім людям доброї волі, особливо найменшим громадянам країни. Як показав аналіз останніх подій у Хорватії, до рекомендацій Католицької Церкви дослуховується найвище керівництво країни, її позиції підтримує більшість громадян.  Отже, Церкві є що запропонувати в плані сім'ї, особливо в області сімейного виховання і немає серйозних підстав відхиляти ці пропозиції в такому плюралістичному суспільстві, яке існує в Хорватії.

Опубліковано
2018-12-21